Απάντηση στο θέμα  [ 23 δημοσιεύσεις ] 
Τρεχαντηρι 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 15 Οκτ 2019 - 09:23
Δημοσ.: 20
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Τρεχαντηρι
Συννημένο:
1611191.jpg
1611191.jpg [ 55.82 KiB | 8093 προβολές ]

βασισμενο σε σχεδια του naftotopos ελαφρως τροποποιημενα το 1ο μου σκαρι κλεινει ηδη 3 βδομαδες δουλειας με αρκετα λαθη μερικα ατυχηματα κι αρκετη γνωση σε μεθοδους και υλικα που δεν ειχα ξαναδουλεψει
Η καρινα και τα καμαρια κατασκευασμενα απο πευκο οι νομεις απο κοντρα πλακε το πετσωμα απο μπαλσα 2χιλ
Διαστασεις
μηκος 63,5
πλατος 22
υψος προβλεπομενο 43,5
στο πλαι φαινεται και το καταρτι διαμορφωμενο

16 Νοέμ 2019 - 19:59
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 17 Ιαν 2011 - 00:03
Δημοσ.: 17
Τοποθεσια: Αθήνα
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Τρεχαντηρι
Προχωράς γρήγορα και είναι μεγάλη κατασκευή! Βάλε κι άλλες φωτογραφίες και γράψε καμιά λεπτομέρεια παραπάνω όταν έχεις κέφι!

17 Νοέμ 2019 - 02:01
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 614
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
dimlyk1Δήμος- Δημήτρης να υποθέσω...Χαιρόμαστε που βλέπουμε την μέχρι τώρα δουλειά σου :!: κι αφού είναι η πρώτη τότε σίγουρα έχεις βαδίσει τον δρόμο με τα πισωγυρίσματα... :roll:
Με εντυπωσιάζει το ότι έφτιαξες το πέτσωμα απο balsa...Το θεωρώ πολύ εύπλαστο ξύλο όπου και η παραμικρή πίεση του αφήνει σημάδια-πόσο μάλλον οι στρεβλώσεις στην προσαρμογή του στην γάστρα..
Αν θέλεις δημοσίευε μεγαλύτερες φωτο για να μπορούμε να δούμε λεπτομέρειες.
Καλή συνέχεια.
Thx

17 Νοέμ 2019 - 09:10
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
μερικες ακομα
Συννημένο:
1711191.jpg
1711191.jpg [ 59.31 KiB | 8076 προβολές ]

Συννημένο:
1711192.jpg
1711192.jpg [ 48.73 KiB | 8076 προβολές ]

Συννημένο:
1711193.jpg
1711193.jpg [ 51.64 KiB | 8076 προβολές ]

στην 1η φαινονται οι νομεις ανα 2 εκ (λειπουν ακομα καποιθοι νομεις πλωρη πρυμνη)
και τα περισσοτερα καμαρια απλα κολλημενα προς το παρον απο πευκο πλατους 9χιλ και παχους περ 4 χιλ και τα κολωνακια τους κι αυτα πευκο 9χ9 χιλ κολλημενα και καρφωμενα τοσο στα καμαρια οσο και στο σωτροπι κι αυτο κατασκευασμενο απο πευκο 13χ9 χιλ στο μεσον
στο οποιο εχουν γινει εγκοπες στα σημεια των νομεων και ειναι καρφωμενο στην καρενα
στις επομενες διακρινονται καποιες λεπτομερεις οπως και 2 στραγαλιες πανω στις οποιες πατουν τα καμαρια καθως και οι καδενες
και το τιμονι προχειρα τοποθετημενο
ισως διακρινεται καποια σανιδακια στο εσωτερικο της γαστρας σκοπος ηταν να μπουν πολυ περισοτερα με μονο σκοπο την αντοχη στον χρονο μια και το πετσωμα θα ειναι μονο με κολλα κι εδω η πρωτη ερωτηση μου αν θεωρειται κατι τετοιο αναγκαιο , καλο η απλα περιττο ;
η επομενη αν ξερετε κανα σχετικα ευκολο τροπο κατασκευης ξυλινης προπελας
η συνεχεια προβλεπει πιθανες ενισχυσεις του σκελετου περασμα με βερνινικι εμποτισμου ολου του εσωτερικου και με ασταρι η ομοια βερνικι και του εξωτερικου της γαστρας

και για να απαντησω
βαδιζω στον δρομο του βλεποντας και κανοντας και με αρκετη ανασφαλεια ως προς την στατικη ευσταθεια της κατασκευης
μεγαλυτερες φωτο δεν μου επιτρεπει να ανεβασω
οσο για το μπαλσα εχεις απολυτο δικιο κι οχι μονο αυτο ουτε ισοπαχα ειναι ουτε την ιδια αντοχη σε θλιψη εχουν ολα τα σανιδακια και στο τριψιμο καποια ξεφτιζουν σαν χαρτονι
η επιλογη ομως της ξυλειας εγινε με κριτηριο αφ ενος το κοστος την διαθεσιμοτητα μια και ειχα ραμποτε πευκου και την ευκολη ανευρεση του πχ πηχακια πεκου καβιλλιες οξυας κλπ αλλα και την σχετικη ευκολια κατεργασιας μια και δεν εχω μηχανηματα παγκου
και με την σεγα χειρος δυσκολα κοβεις οτιδηποτε με αρκετη ακριβεια

και μια και ανεφερα το ραμποτε ...στην μια του πλευρα εχει μια ωραια στρογγυλεμενη ακμη που πολυ ομορφα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν ζωναρι η οπου αλλου κι αν καποιος εχει ενα μηχανημα παγκου μπορει ευκολα να χρησιμοποιησει κι αλλα δυο μικροτερα ζωναρακια που υπαρχουν στην αλλη πλευρα του ραμποτε

17 Νοέμ 2019 - 21:26
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Δημήτρη αρχικά με ό,τι μπορώ να δω στις φωτο φαίνεται να έχεις διαβάσει και να έχεις δουλέψει αρκετά. Θα σου ομολογήσω δε πως στα δικά μου μοντέλα, τόση δουλειά σε μέρη που στην συνέχεια θα καλυφθούν, δεν κάνω ... 8-)
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις φωτο που δημοσιεύεις, αλλά εγώ σε πρόσφατη δοκιμή που έκανα χρησιμοποιώντας την επιλογή Προσθήκη συνημμένου "Choose file" κάτω απο το παράθυρο δημιουργίας μηνύματος, δημοσίευσα φωτο μεγάλης ανάλυσης...
Τα σανιδάκια στο εσωτερικό είναι καλή επιλογή-τεχνική (το κάνω κι εγώ σε κάποια σημεία) θα μπορούσες επίσης να χρησιμοποιήσεις φαρμακευτική γάζα και να περάσεις όλη την γάστρα λευκή κόλλα με πινέλο. Αντίθετα δεν ξέρω να σου πω την άποψη μου για το εξωτερικό του πετσώματος, γιατί δεν έχω ποτέ δουλέψει με balsa.
Το tip για τα ζωναράκια απο ραμποτέ το βρίσκω έξυπνο, αρκεί να ταιριάζου στην κλίμακα.
Δεν έχω συναντήσει ποτέ ξύλινη προπέλα σε μοντέλο κι αυτό γιατί με όποιον τρόπο κι αν γίνει (αν γίνεται...?) θα είναι πολύ εύθραυστη στα πτερύγια της.
Ενδεχομένως να μπορούσες να συνδιάσεις ξύλινη πλήμη (κορμό) με πλαστικά πτερύγια (κομμένα απο δοχείο απορρυπαντικού...) με σχετική επιτυχία (?).
Thx

18 Νοέμ 2019 - 09:54
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Συννημένο:
to karabaki.JPG
to karabaki.JPG [ 40.67 KiB | 8071 προβολές ]

ομολογω οτι διαβασα οτι βρηκα εδω στο σαιτ αλλα και το ιντερνετ για να φρεσκαρω οσα ειχα μαθει .το καραβακι στη φωτο κατασκευασμενο απο καραβομαραγκο με χναρια απο καποιο καρναγιο της χαλκιδικης ηταν η πρωτη μου επαφη με μικροκατασκευες καικιων αλλα και τα πρωτα μαθηματα που πηρα πριν 12015 χρονια...φετος ανακαλυψα αυτη την φωτο χαμενη στην αβυσσο του σκληρου δισκου κι αποφασισα ν ασχοληθω εχοντας ομως καποια υποδομη οσο αφορα την σχεδιαση και τις κατασκευες αλλα και αρκετες αναμησεις απο καικια αλλα και ταρσαναδες
τόση δουλειά σε μέρη που στην συνέχεια θα καλυφθούν
αυτο αν ηθελες να το εξηγησεις λιγο παραπανω ... γιατι αν και ξεκινησα διαφορετικα αποφασισα να ακολουθησω την λογικη που προαναφερες
το μπαλσα κι εγω σε μεγαλη εκταση πρωτη φορα το χρησιμοποιω και εξηγησα γιατι αν και υπαρχει ακομα μια μικρη πιθανοτητα να επενδυθει με καπλαμα

18 Νοέμ 2019 - 15:02
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αρχικά σου επισημαίνω πάλι το θέμα των φωτογραφιών. Προσπάθησε να δείς τι δεν κάνεις σωστά και οι φωτο σου συνεχίζουν να δημοσιεύονται μικρές...Έτσι δεν μπορούμε να έχουμε καλή εικόνα της κατασκευής σου.
Δες το δικό μου αποτέλεσμα αφού μεγένθυνα την φωτο σου...
Τώρα η δουλειά που δεν θα φαίνεται είναι τα πολλά καμάρια και οτιδήποτε άλλο κάτω απο το πέτσωμα της κουβέρτας.
Επίσης με άλλη τεχνική, απο αυτήν που εσύ εδώ ακολουθείς, θα μπορούσες να έχεις και λιγότερους νομείς κάτω απο την κουβέρτα και περισσότερους ψευδονομείς απο επάνω.
Thx

Συνημμένα:
to karabaki.JPG
to karabaki.JPG [ 339.51 KiB | 8071 προβολές ]

18 Νοέμ 2019 - 15:18
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Συννημένο:
prop 1.jpg
prop 1.jpg [ 56.62 KiB | 8065 προβολές ]

προπελα και αξονας απο οξυα ...παχος πτερυγιων 2 χιλ διαμετρος 33 χιλ
μοιαζει καθολου ;
με τις φωτο δεν μ αφηνει πανω απο 60 kb δεν βλεπω να υπαρχει καποια ρυθμιση
για τους νομεις το σκεφτηκα αλλα μου αφηναν ενα κενο 3 εκ αναμεσα και φοβηθηκα για το μπαλσα το οποιο δεν εχει και τοση αναγκη τελικα τα καμαρια τα ειχα ηδη κομμενα μαζι με τον υπολοιπο σκελετο και καποια που λειπουν δεν προκειται να τα συμπληρωσω
ψευδονομεις εχω σκεφτει να βαλω αλλα το κενο μετα αναμεσα τους θα ειναι 3-4 χιλ με παχος νομεων 5 χιλ μου φαινεται λιγο παραταιρο ,,,ακουω την αποψη σου αν και δοκιμη ετσι κι αλλιως θα κανω

18 Νοέμ 2019 - 21:51
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Με την σειρά...
Η προπέλα που δείχνεις έχει δύο πτερύγια που συνηθέστερα απευθύνεται σε εξωλέμβιες μηχανές...Αλλά αν αυτή είναι η επιλογή σου...
Για τις φωτο, παρακάτω σου δείχνω τα στοιχεία της φωτο που μεγένθυνα για να δείς διαστάσεις και kb...Κάνε δοκιμές δημοσίευσης με "Προεπισκόπιση"-δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.
Για τους νομείς σου έγραψα :
"με άλλη τεχνική, απο αυτήν που εσύ εδώ ακολουθείς, θα μπορούσες να έχεις και λιγότερους νομείς κάτω απο την κουβέρτα και περισσότερους ψευδονομείς απο επάνω."
Και εννοώ ότι άν είχες απο την αρχή επιλέξει την τεχνική των ψευδονομέων, θα κατασκεύαζες-τοποθετούσες ολόσωμους νομείς μέχρι το ύψος της κουβέρτας. (θα μπορούσες να έχεις κόψει και τα καμάρια ως τμήμα τους...) Αυτοί θα μπορούσαν να είναι 10-12.
Στην συνέχεια πάνω απο την κουβέρτα θα τοποθετούσες ψευδονομείς (μικρά κομματάκια ξύλου) και όσους θα μπορούσε να είχε ένα τέτοιου μήκους σκάφος (35...). Λεπτομέριες αριθμού-διαστάσεων θα δείς στην σελίδα 51. http://www.ggb.gr/sites/default/files/b ... %CE%A3.pdf
Αυτό που ακολούθησες δεν φαίνεται άσχημο στον αριθμό και το πάχος των νομέων, αλλά δεν μπορώ να το κρίνω χωρίς να ξέρω αν συμφωνεί με την κλίμακα.
Thx

Συνημμένα:
kb.jpg
kb.jpg [ 36.26 KiB | 8063 προβολές ]

19 Νοέμ 2019 - 09:35
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
ξερω οτι κατα κανονα χρησιμοποιουνται τριφτερες μου φανηκε ομως αρκετα δυσκολο σαν πρωτη κατασκευη σ αυτο το μεγεθος κι αυτη παντως αν τελικα τοποθετηθει θα ειναι αφαιρετη μια και καποια στιγμη θα δοκιμασω και την τριφτερη
οι νομεις μου ειναι περιπου 30 και ποτε δεν σκεφτηκα τους ολοσωμους νομειος αντιθετα η αρχικη μου σκεψη ηταν οι τμηματικοι νομεις αλλα οταν σχεδιασα ενα και προσπαθησα να τον μεταφερρω στο ξυλο διαπιστωσα οτι τα πηχακια μου δεν με περναν να κατασκευασω τα τοξα των νομεων σε 3 τμηματα αλλα σε πολλα μικροτερα οποτε κατεληξα σ αυτη την λυση
ευχαριστω για το λινκ ...ηταν απ τα πρωτα που διαβασα
και η σημερινη μας προοδος
The file is too big, maximum allowed size is 60 KiB.
Συννημένο:
191119.jpg
191119.jpg [ 49.99 KiB | 8056 προβολές ]

19 Νοέμ 2019 - 22:56
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
τοποθετηση ασταριων στοκαρισμα τριψιμο και μερικα διακοσμητικα χυμα στο κυμα
πολυ χρονο τρωνε τα μπιχλιμπιδια :)
Συννημένο:
231119.jpg
231119.jpg [ 59.67 KiB | 8006 προβολές ]

23 Νοέμ 2019 - 21:12
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βλέπω ότι προχωράς γρήγορα... :!:
Θα ήθελα να μπορούσα να δω καλύτερα την γάστρα μετά το στοκάρισμα, καθώς και την τρυπητή (κουρζέτο), αλλά το μέγεθος της φωτο παραμένει ως πρόβλημα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί έφτιαξες ανοίγματα σε πρόστεγο και επίστεγο.
Αν τα έφτιαξες για να χωράει άνθρωπος (μάλλον μικρά τα βλέπω στην κλίμακα του σκάφους), αυτά κατασκευάζονται σε μικρές αλιευτικές βάρκες.
Thx

24 Νοέμ 2019 - 08:30
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
The image must be at least 0 pixels wide, 0 pixels high and at most 640 pixels wide and 640 pixels high. The submitted image is 686 pixels wide and 387 pixels high.
υπαρχει κι αλλος περιορισμος :)
Συννημένο:
241119.jpg
241119.jpg [ 50.95 KiB | 8002 προβολές ]

δεν ξερω τι θες να δεις στην τρυπητη ..εδω ειναι μια κοντινη φωτο
ειναι μονοκοματη και υπαρχει κι ενα στοιχειο υπερβολης στις διαστασεις
διπλα ειναι κι ενα καπακι κουρζετου σε σχημα φελου διαμετρου 2 εκ οποτε νομιζω οτι αν πουμε μια κλιμακα 1/20 τα εκ ειναι λογικα η τρυπα ειναι απλα να καθεται το καπακι χωρις κολλημα απλα στο μπροστινο κουρτζετο η τρυπα απο λαθος ηρθε πισω οποτε μολις δω πως καθεται η κουπαστη ειτε απλα θα μεγαλωσει οπως και το πισω ειτε θα γινει τραπεζοειδες

υγ τελικα βρηκα πως θα ειναι λιγο μεγαλυτερες οι φωτο

24 Νοέμ 2019 - 10:42
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Η τρυπητή είναι ένα απο τα δύσκολα τμήματα ενός μοντέλου και καλό θα ήταν να βλέπαμε πως την διαμόρφωσες...Εγώ μπορώ να φαντάζομαι... αλλά μπορεί κάποιος άλλος ίσως να θέλει να δεί περισσότερα.
Δεν ξέρω αν οι ανθρωποθυρίδες (τρύπες) στο πρόστεγο-επίστεγο λέγονται κουρζέτο, αλλά ως κουρζέτο είναι η τρυπητή και ως κουρζέτα μία κατασκευή σε κατάρτι.
Εκτιμώ πως δεν είσαι εδώ απλά για να δημοσιεύεις και να βλέπουμε τις φωτο της κατασκευής σου, αλλά και να συζητάμε τον τρόπο.
Thx

24 Νοέμ 2019 - 18:22
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
καλα ντε μη βαρας :D
κουμιζα ηθελα να γραψω αλλα μια και μιλαγαμε για το κουρζετο ξεφυγα :)
γενικα δουλευω με πατρον πανω απο το ιδιο το σκαρι ετσι εγινε και η τρυπητη μονοκοματη αναμεσα στις καδενες περιπου με την μεθοδο που αναφερεται στον ναυτοτοπο αν και λογω του παχους της οι τρυπες για τους νομεις εγιναν μικροτερες και ακολουθως με επιτοπου δοκιμες μια και λοξοτομηθηκαν τα σοκορα τοσο στα σημεια επαφης με τους νομεις οσο και με το πετσωμα της γαστρας ετσι εγινε και η κουπαστη ,δυστυχως δεν εχω φωτο μαλιστα κατα το πετσωμα της κουβερτας σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να ειχα παρει πατρον της γαστρας κι εκει πανω να σχεδιαζα τις σανιδες του πετσωματος ανισοφαρδες ωστε να ειχα πολυ λιγοτερα φαλτσα στο τελειωμα και τελικα λιγοτερες σανιδες

24 Νοέμ 2019 - 19:19
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Δεν "βαράω" αλλά ως συντονιστής θα πρέπει να διευκολύνω την συζήτηση και να τηρώ την τάξη το forum... ;)
Κούμιζα διαβάζω ότι είναι το τρίγωνο υπεριψωμένο μέρος της πλώρης δηλ. το πρόστεγο αλλά ίσως σε κάποια μέρη να λέγεται κι έτσι. Την ανθρωποθυρίδα την έχω ακούσει και "κοστάκι".
Κι εγώ ακολουθώ την μέθοδο με το πατρον της κουβέρτας κι επιπλέον το χωρίζω στην μέση. Αφού βάλω το πέτσωμα και την εφαρμόσω στο μοντέλο, τότε περνάω και το κουρζέτο σε κάθε πλευρά και καλύπτω τυχόν κενά κουβέρτας με γάστρα...
Δεν το αναλύω περισσότερο γιατί στο σύνολο, ακολουθώ διαφορετική μέθοδο απο εσένα...
Thx

24 Νοέμ 2019 - 19:33
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
για να καταλαβω το κουρζετο το πατας στα καμαρια η στην κουβερτα;
για στοκο τι ειδος χρησιμοποιεις στην γαστρα ...ακρυλικο οικοδομων η ειδικους καλλιτεχνιας?
και καμμια ιδεα για εντατηρες συρματοσχοινου?

24 Νοέμ 2019 - 20:52
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Στην τεχνική που ακολουθώ το κουρζέτο πατάει στο πέτσωμα της κουβέρτας και στην συνέχεια, στο λίγο τμήμα του παραπέτου που ήδη έχω τοποθετήσει, τοποθετώ και τους ψευδονομείς...
Χρησιμοποιώ έλαχιστο στόκο κι όταν το κάνω, χρησιμοποιώ έγχρωμο ξυλόστοκο ακρυλικό νερού.
Αν κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο "εντατηρες συρματοσχοινου" με "εικόνες" θα δείς διάφορους τύπους. Απο εκεί θα επιλέξεις ποιά μορφή θέλεις να αναπαραστήσεις.
Σε κάθε περίπτωση κι αν δεν θέλεις να τους κατασκευάσεις scratch, κάνε μία βόλτα σε ένα κατάστημα με είδη αλιείας και ρίξε μία ματιά στα στριφτάρια (στα οποία ενδεχομένως να απαιτείται και τροποποίηση)...
Thx

25 Νοέμ 2019 - 08:44
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
κι εδω η συνεχεια της κατασκευης και 2 τυποι εντατηρτων η κατασκευη τους εγινε απο στρογγυλη ραβδο οξυας Φ5 χιλ λειασμενη ωστε να αποκτησει παχος 3 χιλ συνολικο μηκος με τις θηλειες 2,5-3 εκ
στο σκαρι διακρινεται η κουπαστη κι αυτη με καποια υπερβολη στο πλατος της περασμενη με αραιωμενο ξυλοστοκο .αυτη η τεχνικη δινει μια λεια επιφανεια σε ξυλα με τριχοειδεις επιφανειακες ανωμαλιες οπως το μπαλσα και το κοντρα πλακε επιπλεον στο μπαλσα εχω την εντυπωση οτι προσδιδει και καποια επιφανειακη σκληροτητα ως προς την τριβη φυσικα το τριψιμο που επιβαλλεται μετα γινεται με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο
προσοχη αν καποιος θελησει να το δοκιμασει σε ελευθερο ξυλο (μη καρφωμενο κλπ) θα πρεπει να περναει ταυτοχρονα και τις δυο πλευρες για να αποφυγει τον κινδυνο σκευρωματος
Συννημένο:
25111901.jpg
25111901.jpg [ 56.22 KiB | 7965 προβολές ]

Συννημένο:
25111902.jpg
25111902.jpg [ 48.25 KiB | 7965 προβολές ]

εχουν κατασκευαστει οι μικρες μπιντες οι τακοι τιμονι και λαγουδερα κι εχουν τοποθετηθει τα μουστακια εκτος απο την πελα της κουπαστης υπαρχει κατι αλλο που λειπει η θα μπορουσε να προστεθει ? εκτος των υπερκατασκευων και των διακοσμητικων

25 Νοέμ 2019 - 17:03
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Δημήτρη λυπάμαι αλλά με τόσο μικρή φωτογραφία μπορούμε μόνο να φανταζόμαστε το τι έχεις κάνει κι αυτό με την βοήθεια της περιγραφής σου...
Επίσης δεν ξέρω αν ρωτάς κάτι γιατί το ερωτηματικό μέσα σε ένα μεγάλο κείμενο χωρίς σημεία στίξης (κεφαλαία γράμματα-κόμμα-τελεία) δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει...
Thx

26 Νοέμ 2019 - 07:41
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
με την φωτο δεν μπορω να κανω κατι
ανεφερα καποια αντικειμενα που δεν βρισκονται στο σκαρι ουτε φυσικα στην φωτο
και ρωταω αν υπαρχει κατι αλλο (εκτος απο υπερκατασκευες και στολιδια) που θα πρεπει να προσθεσω

27 Νοέμ 2019 - 00:32
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει την εικόνα που έχεις εσύ για το μοντέλο σου.
Εγώ θα μπορούσα να προσθέσω πάρα πολλά και κάποιος άλλος τίποτα.
Αν θές να πάρεις ιδέες, κάνε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο με "εικόνες" για αλιευτικά και θα έχεις πολλές επιλογές, πρίν αποφασίσεις.
Thx

27 Νοέμ 2019 - 08:00
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Συννημένο:
7320201.jpg
7320201.jpg [ 58.8 KiB | 4576 προβολές ]

Συννημένο:
732020.jpg
732020.jpg [ 56.58 KiB | 4576 προβολές ]

το ψαροκαικο οπως εχει παραμεινει σχεδον τελειωμενο αλλα ο ταρσανας σταματησε λογω χειμωνα :D
μενουν ακομα καποια διακοσμητικα εν ελθετω χρονω οπως βαρελακια η ακομα και φανοι τρατας

07 Μαρ 2020 - 15:11
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 23 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: